Pradedamas projekto „Specialiųjų poreikių turinčių asmenų gerovės kūrimas ir įtrauktis į socialinę ir ekonominę Visagino savivaldybės raidą“ įgyvendinimas


Visagino savivaldybės administracija pradėjo projekto Specialiųjų poreikių turinčių asmenų gerovės kūrimas ir įtrauktis į socialinę ir ekonominę Visagino savivaldybės raidą“(toliau – Projektas) įgyvendinimą. 2024 m. liepos 9 d. buvo pasirašyta Projekto Nr. 29-405-P-0001 sutartis.

Projektas įgyvendinamas pagal Regioninės pažangos priemonę Nr. 09-003-02-02-11 (RE) „Sumažinti pažeidžiamų visuomenės grupių gerovės teritorinius skirtumus“, kuri finansuojama 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos lėšomis ir bendrojo finansavimo iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Projekto bendra vertė sudaro 2 153 598,95 Eur, iš jų ES lėšos – 1 794 094,25 Eur ir Visagino savivaldybės administracijos įnašas – 359 504,70 Eur. Projekto veiklų vykdymo pabaiga – 2027 m. kovo 31 d.

Visagino savivaldybėje gyvena beveik 900 suaugusių neįgaliųjų, iš jų – maždaug 260 – intelekto ir (ar) psichikos negalią turintys asmenys. Šiems asmenis nestacionarias socialines paslaugas daugiausia teikia dvi įstaigos – Visagino šeimos ir vaiko gerovės centras ir Visagino socialinių paslaugų centras.

Išanalizavus socialinių paslaugų įvairovę ir prieinamumą, identifikuota, kad Visagino savivaldybėje gyvenantiems, intelekto ir (ar) psichikos negalią turintiems suaugusiems asmenims neteikiamos arba nepakankamai teikiamos dienos užimtumo, darbinių įgūdžių ugdymo (socialinių dirbtuvių), apgyvendinimo apsaugotame būste, grupinio gyvenimo namuose paslaugos. Šioms paslaugoms teikti Savivaldybėje nėra pakankamos infrastruktūros: nėra pritaikytų būstų (apsaugoto būsto atveju), nėra tinkamų (grupinio gyvenimo namų atveju) ar pritaikytų (dienos užimtumo / socialinių dirbtuvių atveju) patalpų ir susijusio inventoriaus – įrangos, baldų ir kt.

Problemų sprendimo būdas – socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra suaugusiems asmenims, turintiems intelekto ir (ar) psichikos negalią, ją pritaikant dienos užimtumo, darbinių įgūdžių ugdymo (socialinių dirbtuvių), apgyvendinimo apsaugotame būste, grupinio gyvenimo namuose paslaugų teikimui.

Siekiant įgyvendinti Projekto veiklą „Specialiųjų poreikių turinčių asmenų gerovės kūrimas ir įtrauktis į socialinę ir ekonominę Visagino savivaldybės raidą“ planuojama įvykdyti trys poveikles:

  1. Būstų įsigijimas ir jų pritaikymas apsaugoto būsto (AB) paslaugoms teikti;
  2. Grupinio gyvenimo namų (GGN) įkūrimas;
  3. Dienos užimtumo centro (DUC) ir Socialinių dirbtuvių (SD) įkūrimas Visagino šeimos ir vaiko gerovės centro patalpose.

Projekto metu planuojama įgyvendinti 3 skirtingas poveikles ir kiekvienai, atsižvelgiant į paslaugų tikslinės grupės skaičių bei specifiką, pasirinktas atskiras investavimo būdas: 3 apsaugotiems būstams (AB) įkurti, kad apgyvendinti 6 psichinę ir/ar protinę negalią turinčius asmenis, buvo nagrinėjama tik viena nekilnojamo turto pirkimo alternatyva, nes įvertinus šios veiklos tikslinę grupę buvo tikslinga investuoti į būsto pirkimą, toliau pritaikant jį šiai tikslinei grupei. Šiuo metu tris dviejų kambarių butus Visagino mieste įsigyti realu, tačiau, esant didesniam poreikiui, galimybė mažėja.

Grupinio gyvenimo namų (GGN) įkūrimui buvo pasirinkta naujos statybos alternatyva, nes buvo įvertinta kad nekilnojamo turto rinka labai ribota ir neatitinka savivaldybės poreikių,  o nenaudojamų savivaldybės pastatų infrastruktūra yra per didelė (vid. ~ 3000 m2), kad ją galima būtų pritaikyti  planuojamai tikslinei grupei (t. y. 10 asmenų). Projekto partneris – Visagino socialinių paslaugų centras, kuris kartu vykdys I ir II projekto poveikles.

Dienos užimtumo centro ir Socialinių dirbtuvių (DUC ir SD) įkūrimui buvo pasirinkta esamos infrastruktūros rekonstrukcija / remontas, nes buvo įvertinta kad, Visagino šeimos ir vaiko gerovės centras turi specialistų, pasiruošusių parengti ir vėliau įgyvendinti dienos užimtumo centro veiklas. Centre yra apleistų patalpų, kurias  galima pritaikyti planuojamai veiklai. Kitos pagal paskirtį tinkančios infrastruktūros neturime, o laisvų sklypų naujai statybai nėra.

Projekto įgyvendinimas leistų sukurti apgyvendinimo ir užimtumo infrastruktūrą intelekto ir (ar) psichikos negalią suaugusiems: įkūrus Visagino socialinių paslaugų centro Grupinio gyvenimo namus (10 vietų), įsteigus Socialines dirbtuves (14 vietų) bei Dienos užimtumo centrą (16 vietų) ir 3 apsaugotus būstus (6 vietas), paslaugos bus teikiamos ne mažiau nei 46 tikslinės grupės asmenims.

Nestacionarias socialinės priežiūros paslaugas, orientuotas į specialiųjų poreikių turinčių asmenų gerovės kūrimą ir jų integravimą į socialinę ir ekonominę Visagino savivaldybės raidą, teikia Visagino savivaldybės biudžetinės įstaigos – Visagino socialinių paslaugų centras ir Visagino šeimos ir vaiko gerovės centras, kurios dalyvauja projekte kaip projekto partneriai. Jų funkcijos – organizuoti projekto poveiklių įgyvendinimą, formuoti socialinių paslaugų poreikį, organizuoti šių paslaugų teikimą po projekto įgyvendinimo, turėti atitinkamų kompetencijų resursą bei organizuoti tolimesnį projekto tęstinumą.

 

Planuojamo įgyvendinti projekto tikslas – Didinti socialinę įtrauktį ir skatinti socialinę atsakomybę.

Projekto tikslinė grupė –- asmenys, turintys intelekto ir (ar) psichikos negalią.

Projekto stebėsenos rodikliai:

  1. Paslaugų intelekto ir (ar) psichikos negalią turintiems asmenims vietų skaičius naujoje ar modernizuotoje infrastruktūroje – 46 asmenys.
  2. Asmenų, turinčių intelekto ir (ar) psichikos negalią, gavusių paslaugas naujoje ar modernizuotoje infrastruktūroje – 38 asmenys per metus.

 

Už projekto įgyvendinimą bus atsakinga Visagino savivaldybės administracija.

Daugiau informacijos apie ES paramą galite rasti www.esinvesticijos.lt

 

Visagino socialinių paslaugų centras kaip projekto partneris nuo 2023 m. sausio 2 d. pradėjo įgyvendinti projekto Nr. 07-003-P-0001 „Integralios pagalbos teikimas ir plėtra Lietuvos savivaldybėse“ veiklas Visagino savivaldybėje. Projekto tikslas – užtikrinti integralios pagalbos tikslinės grupės asmenims teikimą ir plėtrą Lietuvos savivaldybėse. Projekto metu numatoma teikti slaugos, reabilitacijos ir globos paslaugas vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims jų namuose bei valstybės ir savivaldybių įstaigose, kuriose įgyvendinamos ikimokyklinio ugdymo programos ikimokyklinio amžiaus vaikams su negalia (iki 7 m.), taip pat konsultacijas neįgalius ir / arba senyvo amžiaus asmenis namuose prižiūrintiems šeimos nariams (parengimo juos prižiūrėti, pagalba prižiūrint patiems klausimais),  psichologinė pagalba neįgaliems, senyvo amžiaus asmenims, juos prižiūrintiems šeimos nariams, integralią pagalbą teikiantiems darbuotojams.

Projekto metu taip pat numatomas kompetencijų ir profesinės kvalifikacijos tobulinimas integralią pagalbą teikiantiems darbuotojams, mobiliųjų komandų aprūpinimas slaugos priemonėmis, įranga, įrenginiais ir transporto priemonėmis, neformalios pagalbos skatinimo renginiai integralią pagalbą teikiantiems darbuotojams, šeimos nariams, bendruomenei.

Planuojama, kad 2026 m. pabaigoje visoje Lietuvoje integralią pagalbą bus gavę 4018 neįgalių ar senyvo amžiaus asmenų.

Projekto trukmė – 2022 m. gruodžio 8 d. – 2026 m. gruodžio 31 d. Projekto finansavimo suma – 43 940 212,00 Eur

Projektas finansuojamas 2021–2027 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos „Europos socialinio fondo +“ ir 2021–2027 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos bendrojo finansavimo lėšomis.

Projekto vykdytojas – Europos socialinio fondo agentūra.